Patmosz

....(grgl Πάτμος) kis grg sziget az gei-tengerben, a Dodekaniszosz szigetcsoport tagja. Terlete 34,6 km, lakosga 3000 f. A legmagasabb pontja a Profitisz Iliasz, 269 mterrel a tengerszint felett. A kt legfontosabb telepls Hora s Szkala, az egyedli kikt.
Patmosz legfbb nevezetessge az, hogy szerepel a Bibliban, a Jelensek knyvnek els rszben:
"9. n Jnos, a ki nktek atytokfia is vagyok, trsatok is a Jzus Krisztus szenvedsben s kirlysgban s trsben, a szigeten valk, a mely Pthmsnak neveztetik, az Isten beszdrt s a Jzus Krisztus bizonysgttelrt.
10. Llekben valk ott az rnak napjn, s hallk htam megett nagy szt, mint egy trombitt."
(Kroli Gspr fordtsa)
Hieronymus Bosch: Jnos evanglista Patmosz szigetn
96-ban a Domitianus ltal szmztt Jnos evanglista Patmosz szigetn ltta azt a ltomst, amelyet lert a Jelensek knyvben. Emiatt a szigetet gyakran keresik fel keresztny zarndokok, fleg a barlang miatt, ahol Jnosnak megjelentek a ltomsok.
Patmoszon tallhat a Patmoszi Iskola is, egy nevezetes grg szeminrium.
A Szent Jnosrl elnevezett kolostort 1088-ban alaptotta Szent Krisztodulosz, I. Alexiosz biznci csszr tmogatsval. A kolostor helyn korbban egy Artemisz-szently llt. Az erdtmnyszer kolostor s hres knyvtra, valamint a Jelensek barlangja a Vilgrksg rsze.
A szigetet 1537-ben a trkk hdtottk meg. 1659-ben a velenceiek feldltk a szigetet, de a kolostort megkmltk. 1912-ben a szigetet – a szigetcsoport tbbi tagjval egytt – az olaszok foglaltk el, s csak a II. vilghbor utn nyerte vissza fggetlensgt. 1948 ta ismt Grgorszghoz tartozik.
|